Social freezing. Contact ❄️.

Become a donor + Gift 🎁.

Social freezing. Contact ❄️.

Become a donor + Gift 🎁.

Hogyan történik a kezelés a meddőségi központokban?

3.12.2024
-
4 minutes

Hogyan történik a kezelés a meddőségi központokban?

A teherbeesés nem mindig könnyű, ami abból is látszik, hogy a statisztikák szerint a fogantatás minden nyolcadik párnak gondot okoz. Ez a szám 35 éves kor után drasztikusan emelkedik, ilyenkor minden harmadik pár küszködik valamilyen meddőségi problémával. Az adatok aggasztóak, a jó hír azonban az, hogy a reprodukciós orvostudomány folyamatosan fejlődik, így jelentősen javulhatnak a fogamzási esélyek. A meddőségi központok hatalmas segítséget jelenthetnek a pároknak: lássuk, milyen lehetőségek vannak erre.

A meddőségi kezelések szükségessége

A meddőség világszerte egyre jelentősebb probléma, melynek okait nehéz összefoglalni. Szerepet játszhatnak szervi, életmódbeli de lelki okok is, és nem elhanyagolható az sem, hogy a gyermekvállalás ideje kitolódott: 35 éves kor felett drasztikusan nő azok száma, akik fogantatási gondokkal küszködnek. 

Akkor beszélhetünk meddőségről, ha legalább egy éve tartó, védekezés nélküli szexuális élet ellenére sem következik be a kívánt terhesség, ha pedig a pár nő tagja elmúlt 35 éves, már fél év sikertelen próbálkozás után érdemes segítséget kérni. Ilyenkor érdemes felkeresni a meddőségi központokat, ahol célzott vizsgálatokkal állapítható meg a felek érintettsége. A diagnózis felállítását követően kezdődhet meg maga a meddőségi kezelés, melynek alapvetően három fajtája létezik. 

A meddőségi kezelések

Native IVF

A natív IVF-ciklus egy olyan kezelés, melynek során nem használnak hormonális gyógyszereket a petefészkek stimulálására, mivel az érintett nőnek rendszeres peteérése van. A feladat ilyenkor a nő természetes ciklusának, a tüszők növekedésének ultrahangos és hormonális figyelemmel kísérése annak érdekében, hogy a petesejt kinyerése a lehető legmegfelelőbb időpontban történjen. 

Ilyenkor természetesen csupán egy petesejtet nyerhetünk ki, a következő lépés pedig annak megtermékenyítése, elsősorban az ICSI (intracytoplasmic sperm injection) módszer segítségével: ez azt jelenti, hogy a spermiumokat egyesével injektálják a petesejt citoplasmájába. Az eljárás menete ezt követően megegyezik a többi IVF-kezeléssel. 

Ez a módszer megoldást kínálhat azoknak a pároknak, akiknél a fogantatási nehézségeket a spermiumok gyenge minősége vagy alacsony mennyisége okozza. 

Mire számíthatunk egy natív ciklusban?

  • Ovuláció megfigyelése (1-13th nap)
  • Tüszőmérés/folliculometry, a vér hormonszintjének ellenőrzése (a cycle 8-10th napja)
  • Petesejt- és spermagyűjtés (14. nap)

Az eljárás nagyjából 10-15 percig tart, és egy enyhe nyugtató beadása után történik. Az orvos begyűjti a petesejtet, ennek során enyhe fájdalom tapasztalható, azonban a legtöbb esetben már másnap visszatérhetünk a szokásos tevékenységeinkhez. A petesejt-eltávolítással egy napon a pár férfi tagjától spermamintát vesznek, majd az embriológus az ICSI módszer segítségével megtermékenyíti az érett petesejtet. A keletkezett embriót 3-5 napig hagyják fejlődni, ennek során minőségét szorosan figyelemmel kísérik.

  • Embrióátültetés (19th nap)

Körülbelül 3-5 nappal a gyűjtés után az embriót visszahelyezik a méhbe. Az átültetés csak néhány percig tart, és általában minimális kellemetlenséggel jár - fájdalommal azonban nem. Ha az embrió további genetikai szűrésére is szükség van, akkor elképzelhető, hogy a spermiumgyűjtés és az embrióátültetés között akár egy hónapot is várni kell.

  • Terhességi teszt (14 nappal az embrióátültetés után)

14 nappal az átültetés után javasoljuk a terhességi vérvizsgálat elvégzését, így megtudhatjuk, hogy az embrió magzattá fejlődik-e.

Intrauterine insemination (IUI)

Az inszemináció a legkevésbé invazív asszisztált reprodukciós eljárás, melynek célja a jó minőségű spermiumok közvetlenül a méhbe történő bejuttatása. Erre két módon kerülhet sor: ha a nőnek rendszeres a peteérése, a normál ovulációs ciklussal összehangoltak kerül sor a spermium bejuttatására. Lehetőség van ezen kívül az ovuláció termékenységi gyógyszerekkel történő stimulálására is: ebben az esetben a petefészekben lévő tüszők fejlődését folyamatosan nyomon követik, és amikor elérik a kívánt méretet, egy hormon beadásával kiváltják az ovulációt, így nagyobb az esély a sikeres megtermékenyülésre. 

Mire számíthatunk az IUI esetében?

  • Ovuláció megfigyelése (1-13th nap)

A petefészkek stimulációjával járhat - általában szájon át szedhető gyógyszerekkel.

  • Tüszőmérés/folliculometry, a vér hormonszintjének ellenőrzése (a cycle 8-10th napja)
  • Spermagyűjtés és előkészítés (12-14. nap), majd a spermium méhbe juttatása 
  • Terhességi teszt (14 nappal a kezelés után)

Az átültetés után 14 nappal ajánlott terhességi vérvizsgálat elvégzése.

IVF

Az In Vitro megtermékenyítést lombikbébi programként is ismerik, és ez a megoldás rendelkezik a legmagasabb sikerrátával. A kezelés első része a petefészek-stimuláció, melynek célja az, hogy egyidejűleg több petesejt is megérjen, ezáltal ugyanis javul a teherbeesés esélye. A stimulációt előkezelés előzi meg annak érdekében, hogy a petefészek felkészüljön az eljárásra: ez nemcsak a kezelés sikerének esélyét növeli, de az az azzal járó kockázatokat is csökkentheti. 

Alapvetően két megoldás létezik: hosszú protokoll esetén a menstruációs ciklus 21. napja környékén történik meg a petefészek nyugalomba helyezése egy injekció-kúra segítségével. Ennek során rendszeresen ellenőrzik a tüszők növekedését, és ha elérték a megfelelő méretet, következhet az utolsó injekció körülbelül másfél nappal a petesejt leszívása előtt. Rövid protokoll esetén elmarad az előkezelés, és a menstruáció 2-3. napján egyből a stimuláció kezdődik. 

A következő lépés a petesejtleszívás, ami általában altatásban történik. Ez tulajdonképpen a tüszőfolyadék leszívását jelenti, melyből kinyerik a petesejteket, majd azokat egy, a fejlődésüknek megfelelő körülményeket biztosító inkubátorba helyezik. A leszívást követő néhány órán belül megtörténik a megtermékenyítés az előre elkészített spermiumokkal, majd 2-6 nappal később a petesejt - illetve már az embrió - visszaültetésre kerül. 

Mire számíthatunk az IVF esetében?

  • Stimulációs folyamat (1-13th nap)

Hormoninjekciók segítségével megtörténik a petefészek stimulációja - ebben az időszakban - általában 10-14 napig - a páciens rendszeresen jár tüszőérlelésre és vérvizsgálatra annak érdekében, hogy nyomon követhessük a gyógyszeres kezelésre adott reakciót, szükség esetén módosíthassuk az adagolást. A stimulációs időszak befejezéseként egy kiváltó injekciót adunk be körülbelül 36 órával a petesejtek kinyerését megelőzően.

  • Petesejt- és spermagyűjtés (14. nap)

Egy egyszerű, általános érzéstelenítésben végzett, enyhe fájdalommal járó műtéti eljárás során az orvos eltávolítja a petesejteket, ezzel egyidőben a pár férfi tagjától spermamintát vesznek. A petesejt és a spermium kinyerése után az embriológus azokat inkubátorba helyezi megtermékenyítés céljából, esetleg az ICSI módszerrel megtermékenyíti az érett petesejtet. A keletkezett embriót 3-5 napig hagyják fejlődni, ennek során minőségét szorosan figyelemmel kísérik.

  • Embrió visszaültetése (19th nap)

Körülbelül 3-5 nappal a gyűjtés után az embriót visszahelyezik a nő méhébe. Az átültetéshez nincs szükség nyugtatóra - ez csak néhány percig tart, és általában minimális kellemetlenséggel jár. Azok az embriók, amelyek nem kerülnek átültetésre, a későbbi felhasználás céljából lefagyaszthatók lefagyaszthatók. Amennyiben további genetikai szűrésre van szükség, a visszanyerés és az átültetés között akár egy hónap is eltelhet.

  • Terhességi teszt (14 nappal az embrió visszaültetése után)

A visszaültetés után 14 nappal ajánlott terhességi vérvizsgálat elvégzése.

Van megoldás - keresse fel meddőségi központunkat!

A fogantatás egyre több pár számára ütközik nehézségekbe, szerencsére azonban az esetek jelentős részében van megoldás. Amennyiben meddőségi problémákkal küszködik, vegye fel a kapcsolatot meddőségi központunkkal, és mi mindent megteszünk a sikeres fogantatás érdekében.

By clicking "I agree" you consent to the storage of cookies on your device to improve site navigation, analyze site usage and assist in our marketing efforts. Please see our privacy policy for more information .